Araçlarda motorun yağ eksiltmesinin nedenleri nelerdir?

  Araçlarda motorun yağ eksiltmesinin nedenleri nelerdir?

   Motor Yağ Neden Eksiltir?

   Motor yağı hareketli parçaların arasında ve üzerinde dolaşarak, hareketli parçalarının arasındaki sürtünmeyi azaltır. Bu sayede aşınmayı önler. Silindir ve segmanlar arasında boşluğu doldurarak sızdırmazlığı sağlar. Parçaların ısısını alarak soğutmaya yardımcı olur. Aşınmalardan dolayı oluşan pislikleri kartere indirerek silindirde kalmasını önler.

   Yağlama sisteminin parçaları:Karter-yağ pompası, filtre, gösterge, seviye çubuğu, yağ müşürü, yağ kanallarıdır.

   Motor yağı değiştirilirken motor sıcak olmalıdır. Motorlarda genellikle 20-50 W numara motor yağı kullanılır. Motorun yağı karterin altındaki tapa açılarak boşaltılır. Yeni motoryağı ise supap muhafaza kapağı üzerindeki kapaktan doldurulur.

   Motor yağı ve yağ filtresi belli km’lerde mutlaka değiştirilmelidir. Yağ değişim süresinde değiştirmek motoru korur ve ömrünü uzatır.

   Motorun yağ eksiltmesinin sebepleri
   Karter contasının yırtılması, sekman ya da silindirlerin aşınması, motorun aşırı şekilde yağ yakması, karterin delik olması, tapadan yağ sızdırmasıdır.

   Yağ yakan motorun egzozundan mavi duman çıkar. Motor üflüyorsa yağ yakıyor demektir. Yağ yakma olayı motorun zaman içerisinde aşınması sonucu oluşur. Motorun revizyon olması gerekir.

   LPGli araçlar motor yağı daha çabuk azalır. Yağ seviyesi kontrol altında tutulmalıdır.

   Marşa basılıp motor çalıştırıldığında yağ lambasının sönmesi gerekir.
   Motor çalıştığı sürece yağlamanın olup olmadığı motor yağ göstergesinden takip edilebilir.
   Motor çalışırken yağ göstergesinde anormallik görülürse motor hemen durdurulur.

   Motor Yağı Neden Köpürür?

   Motor yağında meydana gelen köpürmeyi, araç hareket halindeyken karterde oluşan çalkalanma ve de araç çalıştığı andan itibaren oluşan, yağın motor içinde sürekli olarak yüzeylere çarpması ile oluşmaktadır.

   Motor yağında oluşan köpürmeyi engelleyecek katkı maddeleri bulunmaktadır. Bu katkı maddeleri yağın ömrünü uzattıkları gibi motorda oluşabilecek muhtemel aşınmaları önlerler. Buna rağmen oluşan köpükteki baloncuklar herhangi bir temastan anında patlar. Böyle bir durum aşınmalara neden olur.

   Sürücüler arasında köpürme olarak bilinen olay ise motora yağ doldurma kapağında oluşan krem renkli kaymak benzeri tortu tabakasıdır. Bu olay köpürme değildir. Bu olayı köpürmeden ayırmak gerekir. Zira bu tabakanın motora zararı yoktur. Yağa doğrudan su karışmış veya eski sistem arabalarda olduğu gibi motorda oluşan yağ buharı dışarı çıkmıyor ve gece – gündüz sıcaklık farklarından yoğunlaşarak yağa karışıyorsa bu olay meydana gelmiştir.

   Kaynak

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ
   Don`t copy text!