Zencefilin Sağlığa Faydaları

  Zencefilin Sağlığa Faydaları

   Zencefilin Sağlığa Faydaları

    

   zencefil Mikroplarla Savaşır

   Zencefilin Sağlığa Faydaları Taze zencefildeki bazı kimyasal bileşikler vücudunuzun mikropları uzak tutmasına yardımcı olur.  bakterilerin durdurulması büyümesi özellikle E.coli ve shigella , ve RSV gibi virüslerden koruyabilir

    

   Ağzınızı Sağlıklı Tutar

   Zencefilin antibakteriyel gücü de gülümsemenizi aydınlatabilir. Zencefilde bulunan gingerol adı verilen aktif bileşikler, oral bakterilerin büyümesini engeller. Bu bakteriler, ciddi bir diş eti enfeksiyonu olan periodontal hastalığa neden olabilenlerle aynıdır.

    

   Mide bulantısını yatıştırır

   Zencefilin Sağlığa Faydaları Zencefil, özellikle hamilelik sırasında mide bulantısını hafifletmeye çalışıyorsanız yardımcı olur Kemoterapinin neden olduğu deniz tutması veya mide bulantısını gidermeye de yardımcı olabilir.

    

   Ağrıyan Kasları Yatıştırır

   Zencefil kas ağrısını anında yok etmez ama zamanla ağrıyı dindirebilir. Bazı araştırmalarda, zencefil alan egzersizden dolayı kas ağrıları olan kişiler, almayanlara göre ertesi gün daha az ağrı hissettiler.

    

   Artrit Belirtilerini Kolaylaştırır

   Zencefil bir anti-inflamatuardır, yani şişliği azaltır. Bu, hem romatoid artrit hem de osteoartrit semptomlarının tedavisinde özellikle yararlı olabilir. Zencefil ağızdan alarak veya cildinize zencefil kompresi veya yama uygulayarak ağrı ve şişlikten kurtulabilirsiniz.

   Zencefilin Sağlığa Faydaları

   Zencefilin Sağlığa Faydaları

   Kanser Büyümesini Engeller

   Bazı araştırmalar zencefildeki biyoaktif moleküllerin kolorektal, mide, yumurtalık, karaciğer, cilt, meme ve prostat kanseri gibi bazı kanserlerin büyümesini yavaşlattığını gösteriyor. Ancak bunun doğru olup olmadığını görmek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

    

   Kan Şekerini Düşürür

   Yakın zamanda yapılan küçük bir çalışma, zencefilin vücudunuzun insülini daha iyi kullanmasına yardımcı olabileceğini öne sürdü. Zencefilin kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olup olamayacağını görmek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç görülmektedir

   Adet Ağrılarını Hafifletir

   Menstrüel kramplar var mı? Zencefil tozu yardımcı olabilir. Çalışmalarda, döngüleri boyunca 3 gün boyunca günde bir kez 1500 miligram zencefil tozu alan kadınlar, almayan kadınlara göre daha az ağrı hissettiler.

   Kolesterolü Düşürür

   Günlük bir doz zencefil, “kötü” veya LDL kolesterol seviyenizle savaşmanıza yardımcı olabilir. Yakın tarihli bir çalışmada, 3 ay boyunca günde 5 gram zencefil almak, insanların LDL kolesterolünü ortalama 30 puan düşürdü.

   Hastalığa Karşı Korur

   Zencefil, stresi önleyen ve vücudunuzun DNA’sına zarar veren antioksidanlar ile yüklüdür. Vücudunuzun yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıklarla savaşmasına yardımcı olabilir ve ayrıca sağlıklı yaşlanmayı teşvik edebilirler.

   Hazımsızlığı Giderir

   Dispepsi olarak da adlandırılan kronik hazımsızlıkla yaşıyorsanız, zencefil biraz rahatlama sağlayabilir. Yemeklerden önce zencefil, sisteminizin daha hızlı boşalmasına neden olarak yiyeceklerin oturması için daha az zaman bırakarak sorunlara neden olabilir.

    

   İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan araştırmalara göre zencefil kilo vermede rol oynayabilir

   2019 tarihli bir literatür incelemesi, zencefil takviyesinin aşırı kilolu veya obezitesi olan kişilerde vücut ağırlığını, bel-kalça oranını ve kalça oranını önemli ölçüde azalttığı sonucuna varmıştır  Obeziteye sahip 80 kadın üzerinde 2016 yılında yapılan bir araştırma, zencefilin vücut kitle indeksini (BMI) ve kan insülin seviyelerini düşürmeye de yardımcı olabileceğini buldu. Yüksek kan insülin seviyeleri obezite ile ilişkilidir.

   Çalışma katılımcıları, 12 hafta boyunca nispeten yüksek günlük dozlarda – 2 gram – zencefil tozu aldı

    

   Fonksiyonel gıdalarla ilgili 2019 tarihli bir literatür incelemesi, zencefilin obezite ve kilo kaybı üzerinde çok olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varmıştır

   geleneksel fonksiyonel gıdaların bazı örnekleri:

   Meyveler: çilek, kivi, armut, şeftali, elma, portakal, muz
   Sebzeler: brokoli, karnabahar, lahana, ıspanak , kabak
   Kuruyemişler: badem , kaju fıstığı, antep fıstığı, macadamia fıstığı, Brezilya fıstığı
   Tohumlar: chia tohumu, keten tohumu, kenevir tohumu, kabak çekirdeği
   Baklagiller: siyah fasulye, nohut, lacivert fasulye, mercimek
   Kepekli tahıllar: yulaf, arpa, karabuğday, kahverengi pirinç , kuskus
   Deniz ürünleri: somon, sardalye, hamsi, uskumru, morina
   Fermente gıdalar: tempeh, kombucha, kimchi, kefir, lahana turşusu
   Otlar ve baharatlar: zerdeçal, tarçın, zencefil , acı biber
   İçecekler: kahve, yeşil çay, siyah çay

    

   Hayvan çalışmalarında zencefilin obeziteyi önlemedeki rolünü destekleyen kanıtlar daha güçlüdür.

   Zencefil suyu veya zencefil özü tüketen sıçanlar ve fareler , yüksek yağlı diyetlerle beslendikleri durumlarda bile vücut ağırlıklarında sürekli düşüşler gördüler

   Zencefil Suyunun Hazırlanışı

   Zencefil suyu bir zencefil özü değildir, ancak zencefil rizomlarının liyofilizasyonu (dondurarak kurutma) sırasında elde edilen bir yan üründür. Zencefil bitkisinin taze rizomları yıkanmış, dilimlenmiş ve -60 °C’de dondurularak kurutulmuştur. Dondurarak kurutma işlemi sırasında, zencefil suyu olarak adlandırılan dondurarak kurutma makinesinde yoğunlaşan beyaz renkli sıvı toplanmış, Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) ile analiz edilmiş ve deney için kullanılmıştır.

    

    

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ