Yağ pompası arızası nasıl anlaşılır ? 

  Yağ pompası arızası nasıl anlaşılır ? 

    Yağ pompası Ve Arızaları

   Tüm araçların içerisinde farklı yağlar ve bunların gerekli yerlere ulaşmasına yardımcı olan pompalar vardır. Bunlardan birisi ve motorun önemli parçalarından birisi yağ pompasıdır. Yağ pompasının asıl görevi aracın motor sisteminin alt kısmında bulunan yağ haznesinden pistonlara, yataklar ve diğer parçaların tamamına yağı pompalamaktır.

   Bu sayede yüksek bir devirde çalışan araç parçalarının sürtünmesi esnasında oluşabilecek aşırı ısınması ve diğer sorunların oluşmasını engellemektir. Yani aracın içerisinde pompalanacak gerekli yağın olmaması ya da bu yağın gerekli şekilde motorun içine pompalanmaması önemli sorunlara neden olabilir. Bu işlemi yapan yağ pompasında yaşanabilecek en ufak bir sorun bile çok ciddi maddi sorunlara neden olabilir.

   Yağ Pompası Arızaları

   Bu sorunların önüne geçmek için arıza olmadan önce ortaya çıkan bulgulara dikkat edilmedi gerekmektedir. Araç içerisinde bu durumda yaşanabilecek sorunlara karşı koruma sistemi bulunmaktadır.

   Eğer araç yağında eksilme varsa yada pompa arızalanmışsa gösterge panelinde bulunan yağ lambası otomatik olarak yanacaktır. Bu lambanın yanmasına motorun iç kısmında bulunan yağ müşürü komut verir. Bu simge genellikle sanayilerde kullanılan kırmızı yağdanlık şeklindedir. Ve ışık yandığında motor sisteminde yağa bağlı olarak bir sorun olduğunu anlamanız sağlanır.

   Ve bu lamba yandığında şoförün yapması gereken ilk işlem aracı olduğu yerden stop etmek olmalıdır. Büyük bir sorunun yaşanmamasını isteyen motor bunu sizden istemektedir. Bu sorun yüzünden yeni model araçlarda bulunan turboda büyük arızalar yaşanabilir.

   Ayrıca pistonların gerekli işlemi yaparken yağsız kalması nedeniyle motorun yatak sarması ya da pistonlarla ilgili büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu bir kullanıcı hatası olmasa da önlemi alması gereken kullanıcıdır. Eğer bu lamba yanarsa ilk yapmanız gereken aracınızı sanayiye bir çekici yardımı ile götürmektir.

    

   Kaynak

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ
   Don`t copy text!