Van Kedisi Ve Özellikleri

  Van Kedisi Ve Özellikleri

   Van Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

   Dünya üzerinde; saflığını koruyabilmiş, melezleşmemiş canlıların başında gelen Van Kedisi, cana yakınlığı, beyaz, ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilkikuyruğunu andıran uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz renkleri ve suya olan düşkünlüğü ile her zaman diğer kedi türlerinden farklı bir konumda oldu.Bir başka özelliği ise özellikle ılık ve sığ sularda yüzmeyi sevmesidir. Suyu seven Van Kedileri, evde musluktan damlayan suya pati atar, hatta sahiplerine banyoda eşlik eder.

   Van Kedisi ‘nin Biyolojik Özellikleri Nelerdir?

   Van Kedisi, yılda en az 6 ay karlarla kaplı bu bölgede uzun tüyleriyle kar ve soğuktan korunurken, yazın ısınan hava nedeniyle tüylerini dökerek Van Gölü’nün ılıman iklimine uyum sağlar. Van Kedileri’nin özelliklerinden biri tüylerindeki iki renkliliktir. Bu farklı renkler, kulaklarının çevresinde ve kuyruğunda olmak üzere vücudunun iki farklı bölgesinde bulunur. Çok nadir olarak vücudunda da görülebilir.

   Van Kedisi’nin postu kalın, tüyleri normal uzunluktadır. Yazın diğer kediler gibi tüy değişimi yaşar ve o dönemde tüyleri azalır. Kışın yeniden eski rengini, beyaz bir kar topu halini alır. Bu uzun kuyruklarına hakim olmakta bazen zorlanabilirler; öyle ki, başlarını kollarının üzerine koyup, kuyruklarını altlarına alırlar. Van Kedileri, diğer türlere oranla biraz daha iridir. Erkeklerde vücut ağırlığı ortalama 3,5 kg iken dişilerde 2,8 kg dır. Vücutları uzun ve kaslı bir yapıdadır ve kemikleri iridir.

   Kocaman, geniş pembe kulaklara sahip Van Kedisi’nin kulaklarında dibe doğru bir yuvarlaklık göze çarpar. Bazen yavruların iki kulağı arasında bir-iki siyah benek görülebilir. Van Kedileri’nde sağırlığın yaygın olduğu sanılsa da bu Ankara Kedisi’nin bir özelliğidir. Van Kedileri, tek göz ve mavi gözlü kedilerde ancak %2-3 civarında sağırlık vardır.

   Van Kedisi ‘nde Üreme

   Van Kedileri, her yıl Şubat, Mart ya da Haziran aylarından birinde kızgınlık periyoduna girerler. Bu periyot yaklaşık 10 gün sürer. Kızgınlık döneminde gebe kalırlarsa genellikle o yıl içinde bir daha kızgınlık göstermezler. Gebelik süresi 62 gündür. Gebeliğin birinci ayından sonra karın şişmeye başlar ve bu dönemden itibaren karnına dokunulmasına izin vermez. Van Kedisi de diğer kedilerde olduğu gibi gözlerden uzakta doğurmayı sevdiğinden, birinci ayın sonundan itibaren ıssız ve karanlık yer aramaya başlar. Van Kedisi bir batında dört yavru doğurur.

   Van Kedileri’nde, yeni doğan yavruların gözleri grimsi renktedir. Yavru kedinin doğumundan 25 gün sonra göz renkleri farklılaşmaya başlar ve 40 gün sonra da göz renkleri netleşir. Van Kedisi yavrularında genellikle iki kulak arasında bir – iki siyah nokta olduğu görülür. İki siyah nokta taşıyan yavruların çoğu tek renk gözlü olur. Ve bu siyah noktalar, adeta tek-göz kedilerin mührüdür. Ancak baştaki bu siyah noktalar doğumdan sonra bir iki ay içinde kaybolur. Bazen sayıları 8-30 arasında değişen miktarda siyah kıllar olarak kalır.

   Van Kedisi ‘nin Karakteristik Özellikleri

   Van Kedisi, sevilmekten çok hoşlanır ve kendisine gösterilen sevgiye aynı şekilde karşılık verir. Sevgi istekleri özellikle gebelik döneminde daha artar. Yemeği verildiğinde yemeden önce minnet göstermek için bacaklara sürünme huyu vardır. Tuvalet ihtiyacını duyduğunda kapı koluna atlayarak kapıyı açmayı düşünebilecek kadar zekidir.

   Van Kedileri kendi aralarında ve insanlarla haberleşmek için bir takım sesler çıkarırlar. Çıkarılan bu sesler onların hissi durumları ile ilgilidir. Kedilerin miyavlamaları isteklerine göre çeşitlilik gösterir. Van Kedileri, sahiplerine, yavrularına, eşlerine farklı tonlarda miyavlar. Acıktığını, sevindiğini ya da üzüldüğünü farklı seslerle ifade eder.

   Van Kedisi İle İlgili Pratik Bilgiler

   •  Gözleri badem şeklinde ve kehribar rengindedir.
   •  Yüzü yuvarlaktır.
   •  Sevimli, cana yakın, zeki, çevik, sadık, güzel ve ilgi çekici görünümlüdür.
   •  Van kedisinde mavi göz rengi, daima türkuaz mavisi özelliği gösterir.
   •  Kehribar gözdeki renk tonu oldukça farklılık gösterir. Bu tonları, kehribar, açık   kehribar, sarı ve çağla yeşilidir.

   •  Çok ender olarak da kehribar göz rengi yerine kahverengi olabilmektedir.
   •  Baş ve kuyruk kısmında sarı lekeler bulunur.
   •  Tüyleri Ankara kedisine göre daha kısadır.
   •  Yeni doğan yavruların gözleri grimsi renktedir.
   •  Yavru kedinin doğumundan 25 gün sonra göz renkleri farklılaşmaya başlar,
   •  Yavru kedilerin göz renkleri 40 gün sonra netleşir.
   •  Yavrular 2-3 aylık iken isimlerini öğrenmektedir.
   •  Suda yüzmeyi ve suyla oynamayı çok sever.
   •  Van Kedisi’nin postu kalın, tüyleri normal uzunluktadır.

   Kaynak

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ