Şarj dinamosu arıza belirtileri

  Şarj dinamosu arıza belirtileri

   Şarj Dinamosu Nedir?

   Şarj dinamosu bir kaç sıradan parçadan oluşmasına rağmen araç çalışma sisteminde eleştiri bir rol üstlenmektedir. Temelde şarj dinamosu, krank milinin dönmesi sonucu oluşan mekanik enerjiyi indüksiyon vesilesiyle elektrik enerjisine dönüştürme prensibine dayalı olarak çalışmaktadır.

   Şarj dinamosu, stator denilen demir cevherine sarılmış iletken sargıların içinde, rotorun(mıknatıs) dönerek statorun sargılarında elektrik enerjisi üretilmesi prensibiyle çalışır. Rotorun dönmesi sonucunda statordaki iletken sargıların etrafındaki manyetik alan değişime uğrar ve iletkende bir akım oluşarak elektrik akımı üretilmiş olur. Şarj dinamosu, aracınızın ilk çalışması esnasındaki marş motoru, ateşleme sistemleri ve doğru akımla çalışan tüm dönem ve alıcılar için lüzumlu olan enerjiyi sağlayan akünüzün dolu olmasını ve motor çalışıyor haldeyken tüm elektrik sistemlerinin ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.

   Şarj Dinamosu Arızaları Ve Emareleri Nedir?

   Uyarı İşaretleri (Gösterge Panosu)

   Son 10 yıl içerisinde üretilen araçların çoğunda alternatörden meydana gelen problemlerin teşhisi için gösterge panosuna uyarı işareti yerleştirilmiştir. Genel olarak akü işareti kullanılmaktadır. Bu işaretle karşılaşan çoğu kullanıcı problemin aküyle alakalı olduğunu düşünmektedir, belirtilerini daha sonrasında inceleyeceğiz fakat gerçekte bu ihtarnın tam olarak sebebi bu değildir.

   Akü&Alternator Uyarı Işığı

   Bu ışık alternatörün çıkış voltajını gösteren bilgisayar sistemiyle bağlantılıdır. Eğer alternatörün çıkışı belirlenen limitlerin haricinde aşağı yada yukarı çıkıyorsa ışık yanmaktadır. Voltaj limitler içerisindeyse ışık yanmayacaktır.

   Sönük Işıklar

   Aracın elektrik ihtiyacını sağlayan alternatör potansiyelini kaybetmeye başladıkça etkilerini elektronik sistemlerde görebiliriz. Kullanıcıların edinim edebileceği bazı belirtiler aşağıdaki gibidir:

   1. Sönük veya çok parlak far ve gösterge ışıkları

   2. Hız ve devir göstergelerinin sebepsizce durması

   3. Elektrikli camların inip kalkarken yavaşlaması

   Dış Görünüm, Ses ve Koku

   Bu belirtiler “duyularımızdan gelen sinyallar” altında gruplandırılmıştır. Bu belirtiler sinyallerden gelen uyarmalar kadar açık değildir fakat bu tip alternatörden kaynaklı emareler sürücüyü bir şeylerin yanlış gittiği yönünde uyarabilir.

   Akünün Bitmesi

   Eğer bir alternatör problemi yoksa ve araç çalışmıyorsa, çalıştırma sistemiyle ilgili bir problemin olduğu düşünülebilir. Aracınızın anahtarını çevirdiğinizde, rölelerin doğru olarak çalıştığına işaret eden tik-tak benzer biçimde bir sesi duyacaksınız. Bir süre sonra bu sesi duyamacaksınız ve akünüzün artık bittiğini anlayacaksınız.

   Kopmuş yada Gevşemiş Bağlantılar

   Tüm ihtimalleri tek tek kontrol ettiniz ve alternatörünüz bir sorun olmadığına (Kayışlar sağlam, göstergelerde sorun yok) kanaat getirdiniz fakat akünüz sona eriyor. Peki alternatörde üretilen bu elektrik nereye gidiyor?

    Şarj dinamosu arızası nasıl anlaşılır

   Parça aracın motor kısmında akü ile birlikte çalışmaktadır. Görevi akünün çalışır durumda sürekli olarak şarj olmasını sağlamaktadır. Eğer görevini yerine getiremezse aracın elektrik aksamında sorunlar yaşanabilir. Yaşanabilecek en önemli sorun motora gerekli elektriğin gitmeyerek stop etmesine neden olmasıdır.

   Şarj dinamosunda bir sorun yaşanıyorsa ilk bakmanız gereken yer gösterge kısmıdır. Gösterge kısmında kontak açıldığında yağ lambası ile birlikte şarj göstergesi ilk yanan lambalardır. Yeni araçlarda daha fazla ışık birlikte yanmaktadır.

   Eğer bu ışık yanıyorsa dinamosunda bir sorun yok demektir. Araç için aküden alınan ilk elektriğin ardından gerekli olan elektriği sürekli olarak üretmektedir. Klimanız, radyo çalarınız kısaca araçta elektrik ile çalışan tüm parçalar bu parçanın görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi ile görevini yerine getirecektir.

   Dört parçadan oluşmaktadır. şarj dinamosu yani alternatör, regülatör, diyotlar ve şarj göstergesidir. Bu gösterge genelde araç ekranında bulunur ve akü işareti ile gösterilir.

   Şarj dinamosu arızası belirtileri

   Bu parça kontrol edilecekse ilk olarak akü ile olan bağlantı kesilmelidir. Yani kutup başlarını çıkarılması gerekir. İlk kontrol edilecek yer kayış kısmıdır.

   Ne çok sıkı olmalı ne de çok gevşek. 1 ile 1,5 santim bir boşluk bulunmalıdır. Sıkı olursa yatağın ve bilyaların bozulmasına neden olurken, gevşekse gerekli elektriği üretme sorunu yaşanmaktadır.

   Ayrıca parçanın içerisinde bulunan ve elektriği üretmeye yardımcı olan kömürler bittiğinde şarj işareti yanacaktır. Bu lambanın yanmasının bir diğer nedeni ise bağlantı kablosunun kompasıdır.

   Ayrıca sorun yaşandığını gece araç lambalarını yaktığınızda güç kesintisi olmasıdır. Eğer bu şekilde aracınız da gelişmeler yaşanıyorsa şarj dinamosunu kontrol ettirmeniz faydalıdır. Ve gerekli tamirini yaparak güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

    

   Kaynak Kaynak

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ
   Don`t copy text!