Samsung garantiden telefon değişimi

  Samsung garantiden telefon değişimi

   Samsung garantiden telefon değişimi nasıl olur?

   Telefonlarımız arızalandığında yada bu arızayı sürekli tekrarladığında artık o telefondan öyle soğumaya başlarız ki, artık o telefonun tamirini değil değişmesini isteriz. Çünkü en ufak donmada bile yine bi sorun olacağı düşüncesi psikolojik olarak bizi etkiler.

   Peki cihazımın değişimini nasıl sağlayabilirim ?

   Öncelikle bu olay firmadan firmaya çok değişkenlik göstermektedir. Biz bugün samsung cihazımızın garantiden nasıl değişim sağlayabileceğini anlatacağız. Herkesin bildiği gibi apple firmasında kolaylıkla cihaz değişimi yapılması, mekanik onarımın çok fazla yapılmaması gibi durumlardan dolayı kolayca cihaz değişimi yapılmaktadır. Bende eski bir apple yetkili servis teknisyeni olarak garanti olayında apple şuan değişimi ne kadar azaltmak istesede diğer firmalara göre yine en çok cihaz değişimi yapan firmadır.

   Peki samsung cihazlarında değişim yapılması neden bu kadar zor ? Çünkü samsung firmasının çalışma şekli ile apple arasında çok büyük farklar var. Apple sadece bir kaç parçanın değişimine izin verirken, samsung ise neredeyse tüm parçalarda değişim ve onarım yapılmasına izin vermektedir. Samsungta apple’de olduğu gibi swap kavramı bulunmamaktadır.

   O yüzden samsung tarafında yapılan en büyük değişim ise komple anakart değişimi olmaktadır. Cihaz değişimi ise DOA kapsamı adı altında komple kutulu olarak yeni telefon verilerek yapılmaktadır. Tabi bunu yaptırmak ise oldukça zordur.

   Cihazınız eğer yeni ise ortalama ilk 1 ay içinde sorun çıktığında kutulu değişim yapılma şartı var diye biliyorum. Eğer böyle bir durum yaşadığınızda cihazınızın daha 1 ayı doldurmadığını, kusurlu mal olduğunu belirtip yeni cihaz talebinde bulunun ve onarımı asla kabul etmeyin. Böyle bir durumda tüketici heyetine gittiğinizde de siz haklı bulunacaksınızdır.

   Peki başka türlü değiştirme şansım yok mudur ?

   Tabiki var cihaz eğer aynı sorundan 3 kere servise gider ve serviste sorun olduğunu onaylarsa değişim talebinde bulunabiliyorsunuz. Eğer yine servis sorun çıkarırsa tüketici heyetine başvurup alırken ki fatura bedelini iade alabilirsiniz.

   Arkadaşımın cihazı ilk servise gidişinde değişim oldu hatta üst model cihaz verdiler nasıl olur ?

   Bu durum yaşanmaktadır oda şöyle oluşmaktadır. Bazı cihazlar çıktıktan 2 yıl sonra bile sıfır olarak satılabilmektedir. Cihazın garantisi alındığı günden itibaren başladığı için cihazın çıktığı tarihten 4 yıl sonra bile o modelde garantisi devam eden cihaz bulunmaktadır. Siz servise cihazı gönderdiğinizde 20 iş günü içinde yapmaları gerektiğinden dolayı. Cihazında eski model olması ve ellerinde olmayan bir parça değişimi yapılması gerekmesi bunuda 20 gün içinde temin edememelerinden dolayı size o cihazın bir üst modelini kutulu olarak verebilmektedirler.

   Genel olarak süreçler bu şekilde işlemektedir. Ülkemizde garanti olayları biraz sıkıntılı olduğundan dolayı sizin üzerine düşmeniz, haklarınızı öğrenmeniz ve takip etmeniz işin seyrini değiştirmektedir.

    

   Kaynak

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ