encyclopediatr

  Sahte Para Nasıl Anlaşılır

  sahte para nasıl anlaşılır

  sahte para nasıl anlaşılır anlama yöntemleri

  Banknot Kağıdı

   

  Sahte Para Nasıl Anlaşılır Orijinal banknot kağıdı % 100 pamuk elyafından üretilmiş olup, UV ışık altında parlamaz. Kirlenmeye karşı dayanıklı kağıt özelliğine sahiptir. Her kupürün hakim renginin çok açık bir tonu kağıt rengi olarak uygulanmıştır. Sahte banknot kağıdı piyasada bulunabilen kağıt özelliklerinde olup, çoğunlukla UV ışık altında parlamaması için üzeri özel bir lakla kaplanmıştır. Bir kısmı ise UV ışık altında parlama özelliği göstermektedir.

  Filigran

  Orijinal banknotlar ön veya arka yüzden ışığa tutulup bakıldığında, baskısız beyaz alanda Atatürk portresi ve kupür değerini gösteren rakamdan oluşan filigran görülmektedir. Sahte banknotlarda filigran, kağıdın içinden veya dışından baskı yolu ile taklit edilmekte; bazı sahte banknotlarda ise filigran taklidi hiç bulunmamaktadır.

  OrjinalSahte
  OrijinalSahte

  Kılcal Lifler (Güvenlik Elyafları)

  Orijinal banknot kağıdı içine, kağıdın imalatı aşamasında yerleştirilmiş; çıplak gözle görülemeyen ancak UV ışık altında mavi ve kırmızı parlama veren kılcal lifler bulunmaktadır. Sahte banknotlarda kılcal liflerin, baskı yolu veya fosforlu kalem ile taklit edilmeye çalışıldığı görülmektedir.

  OrjinalSahte
  OrijinalSahte

  Emniyet Şeridi

  Orijinal banknotlarda, ışığa tutulduğunda düz bir hat şeklini alan ve üzerinde kupür değerini gösteren “rakam” ve “TL” harfleri bulunan; kupür değerine göre UV ışık altında üç farklı renkte parlayan (mavi-kırmızı-sarı) emniyet şeridi, kağıda gömülü olarak yer almaktadır. Sahte banknotlarda emniyet şeridinin baskı yolu ile UV özellikleriyle birlikte taklit edilmeye çalışıldığı görülmektedir.

  OrjinalOrjinalSahteSahte
  OrijinalOrijinalSahteSahte

  Holografik Şerit Folyo

  Orijinal banknotların ön yüzünde ve sağ tarafta, banknotlara farklı açılardan bakıldığında renkli ve parlak yansımalar veren holografik şerit folyo bulunmaktadır. Sahte banknotlarda holografik şerit folyonun, gümüşi ve yanar döner yaldız kullanılarak taklit edilmeye çalışıldığı görülmektedir.

  OrjinalSahteSahte
  OrijinalSahteSahte

  Renk Değiştiren Şerit Baskı

  Banknotların arka yüzünde, kupür değerini gösteren “rakam” ve “TL” harflerinden oluşan yarı şeffaf sarı renkli yansıma veren renk değiştiren şerit baskı yer almaktadır. Sahte banknotlarda da orijinale benzer şekilde taklit edilmeye çalışıldığı görülmektedir.

  OrjinalSahte
  OrijinalSahte

  Kabartma Baskı

  Orijinal banknotların ön yüzü, bazı yazı ve rakam grupları ile motiflerde uygulanan, parmakla dokunulduğunda kabartma etkisi hissedilen, özel baskı tekniği ile basılmıştır. Sahte banknotlarda kabartma baskı yoktur. Ancak bazı sahtelerde farklı yöntemlerle, sahte banknotun arka yüzünden kağıda yükseklik hissi verilerek, kabartma baskı etkisinin taklit edilmeye çalışıldığı görülmektedir.

  OrjinalSahte
  OrijinalSahte

  Gizli Görüntü

  Orijinal banknotların ön yüzünde, Atatürk portresi ceketinin sağ tarafında bulunan yedi köşeli ve motifli rozet içinde, enine ve boyuna yatay çizgilerle oluşturulmuş; kupüre göz hizasında yatay konumda bakıldığında, kupür değeri rakamının okunduğu gizli görüntü bulunmaktadır. Sahte banknotlarda gizli görüntü efekti orijinali gibi verilememektedir.

  OrjinalSahte
  OrijinalSahte

  Mikro Yazı

  Orijinal banknotların ön yüzünde, ay-yıldız motifinin içinde, kupür değerini gösteren “rakam” ve “TL” harflerinden oluşan, kabartma baskı tekniği ile uygulanmış ve büyüteç ile okunabilen mikro yazılar vardır. Sahte banknotlarda ay-yıldız motifinin içindeki “rakam” ve “TL” harflerinden oluşan mikro yazı alanları, büyüteç ile bakıldığında deforme olduğu için okunamamaktadır. Ancak bazı sahtelerde, uygulanan baskı tekniği özelliği nedeni ile, mikro yazının okunabilirliğinin arttığı görülmektedir.

  OrjinalSahte
  OrijinalSahte

  Bütünleşik Görüntü

  Orijinal banknotlarda ışığa tutulduğunda görülebilen, ön ve arka yüzde bulunan kupür değerini gösteren rakamın parçalarının birbirini tamamlaması ile oluşan bütünleşik görüntü yer almaktadır. Sahte banknotlarda bütünleşik görüntü genellikle ayarsız ve bozuktur.

  OrjinalSahte
  OrijinalSahte

  Floresan (UV) Etkili Mürekkep

   

  Orijinal banknotlarda ön yüzde, Atatürk portresi üzerinde UV ışık altında parlayan floresan etkili mürekkep ile basılmış, kupür değerini gösteren “rakam” ve “TL” harfleri bulunmaktadır. Bazı sahte banknotlarda kupür değerini gösteren “rakam” ve “TL” harflerinin orijinale benzer parlama verecek şekilde taklit edilmeye çalışıldığı görülmektedir.

  OrjinalSahte
  OrijinalSahte

  para Seri ve Sıra Numaraları

  Orijinal banknotların arka yüzünde siyah ve kırmızı mürekkep ile basılmış, UV ışık altında siyah mürekkep ile basılanın yeşil; kırmızı mürekkep ile basılanın kırmızı parlama verdiği, iki adet seri ve sıra numarası bulunmaktadır. Bazı sahte banknotlarda, orijinalde kırmızı mürekkep ile basılan seri ve sıra numarasının, UV ışık altında kırmızı parlama verecek şekilde taklit edildiği görülmektedir. Orijinal banknotlarda siyah mürekkep ile basılan seri ve sıra numarası sahte banknotlarda UV ışık altında yeşil olarak parlamamaktadır.

  OrjinalSahte
  OrjinalSahte
  OrijinalSahte

  para küpürü Boyut Farkı

  Orijinal banknotlar farklı kupür boyutlarında olup; boyutların uzun kenarında 6 mm, kısa kenarında ise ikili grup olarak 4 mm fark oluşturularak, her değerin kupür boyutu ayrı ayrı belirlenmiştir. Sahte banknotların orijinal banknotlarla aynı ebatlarda taklit edildiği, bazı sahte banknotların ende ve boyda birkaç mm.’lik küçük farklılıklarla taklit edilmeye çalışıldığı görülmektedir.

  Sahte paraları sorgulamak için Aşagıdaki linki Kullanabilirsiniz

  http://www3.tcmb.gov.tr/sbss/sorgu.php

  Kaynak

  telefon kamerası ile sahte para nasıl anlaşılır

   

  sahte dolar nasıl anlaşılır

   

   

   

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  error: Content is protected !!
  Don`t copy text!