Araçlarda Motorun Yatak Sarması

  Araçlarda Motorun Yatak Sarması

   Motorun Yatak Sarması Nedir?

   Motorun yatak sarması aslında yağsız kalan motorların çalışmaya devam etmesi ile beraber ısınarak,pistonun krank’a  yapışmasıdır.

   motor yatagı, araç pistonlarının git gel yaptıkları ve içinde yakıt ve havanın yakılarak enerji üretildiği bölüme verilen isimdir.Burasının yüzeyi çok pürüzsüzdür. Yaşanan bir sorunun aracın arızalanması ve yerinden kımıldamaması ile sonuçlanır. Bu soruna da yatak sarması adı verilmektedir. Bu sorun bir aracın yaşayabileceği ender sorunlardan birisidir ama aynı zamanda en ciddi sorunların başında sayılabilir. Eğer aracınızın bu sorunu yaşadığını düşünüyorsanız tamir ettirmeye bir çekici yardımı ile götürmenizi tavsiye ederiz.kendiniz aracı çalıştırarak götürmek istemeniz halinde araçta daha fazla masraf açacak sorunlara yok açacaktır.

   Yatak Sarması neden olur?

   Bunun asıl nedeni olarak motorun aşırı bir şekilde ısınmasını gösterebiliriz.Aracın içerisinde bulunan suyun ve yağın yeteri düzeyde olmaması ile motor için gerekli soğutma sağlanamaz. Bu nedenle motor bir anda ısınmaya başlar ve fark edilmediği anda bu arıza ortaya çıkar. Sadece suyun olmaması değil aynı zamanda yeterli seviyede yağın olmaması ya da yağ pompasının görevini yerine getirememesi nedeniyle araçta yatak sarma arızası yaşanabilir.

   Çünkü motor pistonları yağ yardımı ile gerekli hızı üretmektedir. Yağ olmazsa piston ve yatak ismi verilen kısımda sürtünme daha şiddetli olacaktır. Bu da aracın arızalanmasına neden olacaktır. Krank mili, yataklar ve pistonlar yağ ile çalışmaktadır. Yağ olmadığında bunların bağlantılarında arızalar görülmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

   Eğer seyir halinde bu durumu fark ederseniz aracınızı olduğu yerde stop etmeniz doğru olacaktır. Bu durumda gösterge panelinde ikaz ışığı yanabilir. Ya da motordan duman çıkabilir ve farklı sesler duyabilirsiniz. Sakın seyahatinize devam etmeyin ve mutlaka bir çekici çağırın.

   Motor Yatak Sesi nasıl kesilir?

   motorların içinde pistonların çalışmasına yardımcı olan pürüzsüz yuvalar vardır. Pistonlar bu sistemin içerisinde kendi görevlerini yerine getirir. Normal benzinli arabalarda bu ses neredeyse hiç duyulmazken, dizel araçlarda biraz daha yüksek çıkmaktadır. Eğer yatakta bir sorun olursa motorun içinde inceden bir tıkırtı şeklinde ses gelir. Bu ses motor yatak sesidir.Yani yataklarda bir sorun olduğunun işaret eder. Bu sesin varlığını ispatlamak için motorun üzerinde ki motor kapağını açarak sesi dinleyebilirsiniz. Tak tak şeklinde de bu ses duyulabilir. Bu ses ileride motor yataklarında yaşanacak bir sorunun habercisidir.Ve O nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir.

   Ses inceden gelirse çok sorun olmaz ancak tak tak diye gelirse sorun olabilir. Bu sesin oluşmasının temel nedeni genelde araçların yüksek kilometre yapmalarından kaynaklanmaktadır. Yani yataklar çok fazla kullanıldığı için görevini tam anlamı ile yerine getiremez. Marka ve modele göre 100 bin ile 500 bin arasında ses çıkabilir. Yatak sesinin bir başka nedeni ise aracın servis bakımının zamanında yapılmamasını gösterebiliriz. Günümüzde araçların servis bakımının çok büyük önemi vardır. Eğer bunları aksatırsanız yatak sesinin oluşmasına neden olabilir.

   Pistonların yatakların içerisinde rahatça dönmesi ve aşınmanın en aza indirilmesi için motor yağı bulunmaktadır. Motora eklenen bu yağların belirli bir kilometrede mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü yağ o kilometreye ulaştığında gerekli görevini yerine getiremez. Bu da yatakların aşınmasına neden olur. Bu da sesin yüksek seviyede çıkmasının nedenlerinden birisidir. Eğer motor yağsız kullanılırsa yatak sarma sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

   Bu sorunları yaşamak istemiyorsanız lütfen aracınızı kontrollere zamanında götürmenizi tavsiye ederiz.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ
   Don`t copy text!