Mısır Keops Piramiti’nde Gizli Oda Keşfedildi

  Mısır Keops Piramiti’nde Gizli Oda Keşfedildi

   Mısır Keops Piramitleri ve Sırları

   Mısır’ın Büyük Giza Piramiti’nde yüksek teknolojilerle taramalar yapan bilim insanları gizli bir oda buldular. 19 yy.dan beri yapılan en büyük keşif olduğu söylenen oda sayesinde firavunların yaşamına dair yeni bulgular elde edilebilir. Nature dergisinde yayınlanan bir makalede bilim insanlarından oluşan uluslararası bir ekip, piramitlerin içinde Büyük Galeri’nin hemen üstünde 30 metre derinliğinde bir boşluk keşfettiler.

    

   Bu boşluğun  amacı halen bilinmese bile, piramitlerin mimarisinde böyle boşluklar çok nadiren bulunuyor. Bazı uzmanlara göre bu gibi boşluklar yıllardır bilindiğini belirtiyor. Scan Pyramids projesinin kurucularından ve Heritage Innovation Preservation Enstitüsü başkanı Mehdi Tayoubi,”Bu gerçekten önemli. Bu yapı belki birkaç yapının birleşimi olabilir. Belki de diğer bir Büyük Galeri’dir. Ve ya diğer bir oda veya pek çok şey anlamına gelebilir.”
   Bilim insanları müon adı verilen atomaltı parçacıkları kullanarak kozmik ışın görüntülemeyle daha derinleri görüntülediler. Aynı röntgen görüntüleme gibi daha derinlere bakarak, piramitlerin içini görüntüleyebildiler. Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, disiplinler arası bilimsel bir çalışma yapıldı ve diğer bilim insanları tarafından da onaylandı .Bu boşlukta hazineler ya da büyük bir boşluğa sahip mezar odaları olma olasılığı olduğunu belirtiyor, Bristol Üniversitesi’nden Mısır Bilimci Aidan Dodson.

   Bu keşif sayesinde piramitlerin nasıl inşa edildiğine dair bilgiler edinilebilir. “Piramitin mezar odası ve sarcophagusu(lahit) keşfedilse de, bu yeni alan Büyük Galeri’nin üstünde taş ağırlığını azaltmak için boş tutulmuş olabilir,” diyor Aidan. Aynı zamanda bu piramit M.Ö. 2509 ila 2483 arasında 4 . hanedanlık firavunu Khufu nedeniyle Khufu piramidi olarak da biliyor. Tarama sayesinde bulunan bu boşluğa giden herhangi bir geçit bilinmiyor. Araştırmacılar parçacık fiziği teknolojileri kullanarak boşluğu keşfedebildi.

   Kaynak

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ
   Don`t copy text!