Mars’ı Neden İnceliyoruz ?

  Mars’ı Neden İnceliyoruz ?

   Mars’ı neden inceliyoruz ?

   Mars bugün kuru ve çorak bir çöl gezegenidir.İnce atmosferinde çoğunlukla karbondioksit,az miktarlarda nitrojen mevcuttur ve argon,oksijen ve su buharı izlerine rastlanmaktadır.

   Mars’ta ki oldukça düşük atmosferik basınç,Dünyada kri yüzey basıncının yüzde altısı kadardır.Gezegen,Dünya’dan çok daha küçük olduğundan dolayı kütleçekimi bizimkinden yüzde 30 kadar daha azdır.

   Eksen eğikliğiyle yıl uzunluğunun birleşimi Mars’a mevsimsel iklim kazandırmaktadır.Her mevsim kabaca Dünya’dakilerin iki katı uzunluğunda olmaktadır.

   Mars’ta yaz ortasında ki ılık bir gün,NASA Mars Opportunity gezgininin ölçümlerine göre ekvatorda yaklaşık 35 derece’ye denk düşmektedir.

   Mars çoğunlukla yaklaşık O derece civarında oldukça soğuk olmaktadır.Soğuk bir kış gecesinde sıcaklık -150 dereceye kadar düşebilir.

   Mars’ta soğuk aylarda çekilen fotoğraflarda donmuş araziler görülür;hava çok soğuduğunda Dünya’daki görüntüde buna çok benzerdir.Gelecekteki Mars kaşiflerinin onları sıcak tutan,nefes alabilecek oksijen sağlayan,basınçlı uzay kıyafetlerine ihtiyacı olacaktır.

   Kaynaklar

   Carolyn Collins Petersen Astronomy 101  A Crash Course in the Science of space 

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ