Larry page ve Sergey Brin

  Larry page ve Sergey Brin

   Larry Page Kimdir?

   Larry (Lawrence) Page kimdir diye bakacak olursak eğer, 26 Mart 1973 yılında Michigan’da dünyaya gelen Page, ilk ve orta öğrenimini Michigan’da yaptı. Lisans eğitimini ise dünyaya geldiği sırada babasının yapay zeka üzerine doktora çalışmaları ve annesinin de programlama dersleri verdiği Michigan Üniversitesinde gerçekleştirdi.

   Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü onur derecesiyle bitiren Larry Page, Stanford Üniversitesi’nde ise Bilgisayar Bilimleri üzerine yüksek lisansını bitirdi. Forbes’a göre dünyanın en zengin 100 insanı arasında yer alan Page, yaklaşık olarak 18,7 milyar dolar servete sahip.

   Sergey Brin Kimdir?

   Sergey (Mihayloviç) Brin ise 21 Ağustos 1973 tarihinde Moskova’da dünyaya gelmiş. Brin, 6 yaşında iken Amerika’ya taşınan ailesi, Maryland’e yerleşmiş. İlk ve orta eğitimini Maryland’de alan Brin, Lisans eğitimini ise Maryland Üniversitesi’nde tamamlamış.

   Moskova Eyalet Üniversitesi’nden Matematikçi olarak mezun olan Sergey Brin’in anne ve babası, Brin’e eğitim hayatında yardımcı olmuş. Maryland Üniversitesi’nde matematik profesörü olan babasından yüksek matematik eğitimi alan Sergey Brin, Maryland Üniversitesi’nde Matematik ve Bilgisayar Mühendisliği eğitimi almış ve oda okulu onur derecesiyle bitirmiş.

   Sade yaşam tarzıyla dikkat çeken Google’ın kurucularından Sergey Brin, dünyanın en zenginleri listesinde. T-shirt ve jean giymekten vazgeçmiyor. Elektrikli olan çevre dostu Toyota Prius kullanıyor

   Larry ve Sergey’in ilk karşılaşmaları 1995 yılının yazında olur. Larry, Sergey’e üniversiteyi gezdirmekle görevlendirilir. İkilinin söylediklerine göre bu ilk karşılaşmalarında birbirleriyle çok iyi geçindikleri söylenemez. Bu karşılaşmadan bir yıl sonra Sergey, Larry’nin doktora çalışmasına katılır. İkili kendi geliştirdikleri PageRank algoritmasıyla BackRub adlı arama motorunu hayata geçirirler. Fakat fikirlerini geliştirmek için her öğrencinin yaşadığı parasal sıkıntılarla yüzyüze gelirler, BackRub’ı çalştırmak için bir sunucuya ihtiyaçları vardır ama sunucular çok pahalı olduğu için Larry düşük kapasiteli bilgisayarlardan çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. 1998 yılının ilk yarısında ise ucuz terabayt boyutundaki diskleri alarak Google.com’un ilk veri merkezini Larry’nin yurt odasına kurarlar. Bu arada Sergey de üniversitede bir ofis edinir ve burada Google için potansiyel yatırımcı aramaya başlarlar. Fakat başlangıçta projeleri yatırımcıların pek ilgisini çekmez, Bunun üzerine iki kafadar okullarındaki görevlerinden ayrılarak yatırımcı aramaya ve aldıkları sunucuların kredilerini ödemeye çalışırlar. Sonunda Sun Microsystems’ın kurucularından arkadaşları Andy Bechtolsheim 100.000 dolarlık çek yazmayı kabul eder. Ama bu çeki tahsil etmek Google Inc. şirketi yasal olarak olmadığı için mümkün değildir. Bunun üzerine arkadaşları ve akrabalarından borç alarak 1.000.000 dolar sermaye ile arkadaşlarının garajında dünyanın en büyük Internet devini kurarlar.

   Yükselen google Günümüzde Google yaklaşık 25 milyar dolarlık bir şirket haline gelmiştir ve internet üzerinden verdiği hizmetlerle her gün milyonlarca kullanıcıya ulaşmaktadır. Google’ın kurucuları Page ve Brin ise yaklaşık 18.7 milyar dolarlık kişisel servetleriyle dünyanın en genç milyarderleri arasına girmişlerdir. Page şu anda Google’ın Ürünler Başkanı, Brin ise Teknoloji Başkanı sıfatıyla çalışmalarına devam etmektedirler. Bu dahi ikili şu anda milyar dolarlık servetleri olmasına rağmen son derece mütevazi bir yaşam sürmektedirler. Örneğin Brin hala iki odalı bir evde kiracı olarak oturmakta ve hiç de lüks olmayan Toyota marka bir araba kullanmaktadır. Bu ikili iş gezilerinde kullanmak amacıyla bir adet Boeing 767 satın almışlar ve içini kendi ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn ettirmişlerdir. Page ve Brin ayrıca 2009 yılında gösterime girecek Kırık Oklar (Broken Arrows) adında bir filmde yönetmenlik yapmaktadırlar.

    

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ