encyclopediatr

  Kinoanın sağlık üzerindeki 5 önemli etkisi

  Kinoanın Sağlık Üzerindeki Etkisi

  Protein Kaynağı

  Kinoa diğer tahıllara göre oldukça fazla protein içermektedir. Kinoa’nın en yaygın kullanım şekli ise haşlanmış olarak çeşitli salatalarla birlikte tüketilmesidir.Sadece haftanın birkaç günü bu şekilde tüketmek tam anlamıyla protein ihtiyacımızı karşılamaya yetmez.Millet olarak her öğünde ekmek yediğimizi ve ekmeğe düşkünlüğümüzü göz önüne alırsak, hamur ve ekmek işlerinde kinoa unu kullanmamız durumunda protein ihtiyacımızı ciddi oranda karşılayacaktır.

  Kilo Kontrolü

  Kinoa içerik olarak tahıllara oranla çok ciddi avantajları olan bir süper gıdadır. Suda çözülmeyen diyet lifleri ve yüksek protein içermesi tokluk hissi vermektedir.Ayrıca birçok insan farkında olmadan tahıllardan aldıkları glüten nedeniyle şişkinlik yaşamaktadır.

  Kinoanın en büyük avantajı ise glüten içermemesidir.Diyet listenizi hazırlarken sizde glüten diyeti yaparsanız daha ilk haftada karın bölgesi şişliğinin yavaş yavaş geçtiğini görebileceksiniz.

  Daha önce sık sık bahsettiğim fırsatçı internet korsanı olan firmalar kinoanın zayıflatıcı süper gıda heberleri üzerine boş durmadan kinoa içecek tozu diye suya katılıp içilen şase ambalajlarda,içerisinde ne olduğu belli olmayan sözde zayıflatan ürünleri sizlere arz etmiştir.

  Kinoayı haşlayarak salatalarda,kısır olarak,mercimek köftesi benzeri ve tüm hamur işlerinde un yerine öğütülmüş halde kullanabilirsiniz.Ama kinoa çiğ olarak suya katılıp içilemez.Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kullanım şekli yoktur. Kinoa doğru şekilde kullanıldığında kilo vermenizde en büyük yardımcınız olacak süper gıdaların başında gelmektedir.

  Antioksidanlar

  Kinoa güçlü antioksidanlar olan flavonoidler içerir.Bu flavonoidlerin başta kardiyovasküler hastalıklar,kanser,osteoporoz ve diyabetin önlenmesinde ciddi anlamda etkili olduğuna inanılmaktadır.

   

  Kaynaklar

  Ayhan Ercan Doğal Süper Gıdalar,Hastalıklara Karşı Süper Gıdalar

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  error: Content is protected !!
  Don`t copy text!