Kas Gerilmesi Nedenleri

  Kas Gerilmesi Nedenleri

   Kaslarımız Neden Gerilir Ve Tedavisi

   Kas gerilmesi sebepleri

   İskelet sistemi insan vücudunu ayakta tutan, insan bedeninin en önemli yapıtaşlarından biridir. Iskelet sistemimiz biz uyurken bile aktif olarak görev yapar. Çeşitli etkenler, günlük aktiviteler ve hava koşulları iskelet sistemimizi oluşturan kaslarımızın gerilmesine, ağrımasına ve tutulmasına sebep olabilir. Bu olumsuz etkiler yaşam kalitemizi oldukça olumsuz bir yönde etkiler. Bu kas ağrılarının meydana gelmesinde birkaç önemli sebep mevcuttur. Ancak çeşitli egzersiz hareketleriyle ve sağlıklı besinler tüketerek bu kas gerilmelerinden ve ağrılarından kurtulmak oldukça basit.

   Kas Gerilmelerine Sebep Olan Faktörler

   İskelet kaslarını çeşitli hareketler sebebiyle zorlamak
   Ağır egzersiz hareketleri
   Kramplar
   Duruş ve oturuş bozuklukları
   Stresli bir iş ve günlük hayata sahip olmak
   Soğuk havaya maruz kalmak
   Bel ve boyun fıtıkları
   Vitamin, mineral ve protein eksikliği
   Günün yorgunluğu
   Gün içerisinde fazlasıyla fiziksel aktivitelerde yer almak
   Fazla hareketsizlik
   Vücudun herhangi bir sebepten dolayı yaralanması veya darbe alması
   Bilgisayar başında fazlasıyla vakit geçirmek

   Kas Gerilme ve Tutulmalarını Engelleyici Önlemler

   Kas gerilmelerine ve tutulmalarına en iyi gelecek şey birkaç gün boyunca istirahat etmektir. Aksi takdirde kaslarınız daha fazla zarar görecek, iyileşme süreciniz yavaşlayacaktır. Birkaç gün boyunca evde dinlendikten sonra, hafif egzersizlere başlayabilirsiniz. Bu egzersizlerin başında yürüyüş gelir. Yürüyüş yapmak insan bedenindeki bütün kasları mükemmel bir biçimde çalıştırır. Bunun dışında bir uzman yardımıyla kendi vücut tipinize ve bünyenize göre bir egzersiz programı hazırlayabilirsiniz.

   Sağlıklı beslenmek, gereken vitamin ve mineralleri vücuda depolamak, sağlıklı bir iskelet sistemi için oldukça gereklidir. Sağlıklı besinler sebebiyle kemiklerimiz daha güçlü olacak, çeşitli gerilme, tutulma ve zorlanmalardan kolay kolay etkilenmeyecektir.

   Çeşitli bitkisel yağlarla gerilen ve tutulan bölgelere masaj yapmak, kas sisteminin rahatlamasına yardımcı olur. 1 çorba kaşığı tatlı badem yağı ve 1 çorba kaşığı soya yağına 10 damla biberiye yağı ekleyerek, bu karışımla ağrıyan kaslarınızı ovabilirsiniz. Ovduğunuz bölgeyi önceden ısıtılmış sıcak havlularla sarmanızda fayda var.

   Tüm bu önerilere rağmen kas sistemi problemlerinden hala kurtulamıyorsanız, mutlaka bir uzman doktora başvurun. Tedavi edilmeyen iskelet sistemi problemleri ciddi hastalıklara yol açabilir.

   Kaynak

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ