İmmobilizer nedir?Arızası nasıl giderilir?

  İmmobilizer nedir?Arızası nasıl giderilir?

   İmmobilizer nedir?

   Arızası nasıl giderilir?

   İmmobilizer özellikle orta sınıfın üstü araçlarda standart hale gelmekle birlikte yanlız özellikle Türkiye’de hala birçok yeni araç immobilizer’a sahip değildir.

   İmmobilizer özellikle son model araçlarda çalıntıya karşı korunması için ve kendi anahtarından başka hiçbir şeyin onu çalıştırılmaması için konulmaktadır.İmmobilizer’ın kullanımının yaygınlaşması araç hırsızlıkları olaylarını büyük ölçüde önlemesi nedeniyledir. Avustralya’da kaydedilen istatistikler immobilizer olan araçların çalınma riskinin %75’e kadar azaldığını göstermektedir.

   1944 yılında Frank Marugg tarafından bulunan İmmobilizer sistemi; günümüzde artan hırsızlık olaylarıyla beraber tüm otomobil üreticilerinin kullandığı bir teknoloji haline gelmiştir. İmmobilizer kelimesi İngilizce’den gelmiş olup, Türkçe’deki anlamı “hareketsiz hale getirmek” olan, immobilize kelimesinden türetilmiştir. Sona gelen “-er” takısı, “Hareketsiz Hale Getirici” anlamına getirmiştir. Dilimizde, “çipli oto anahtarı sistemi” de denilmektedir. Kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır, günümüzde son model hemen hemen tüm araçlarda immobilizer teknoloji kullanılmaktadır.

   Dünyanın özellikle gelişmiş ülkelerinde üretilen orta ve üst sınıf arabalarda standart olarak bulunmasına rağmen, ne yazık ki Türkiye’de satışa sunulan arabaların çoğunda immobilizer sistemi bulunmamaktadır. Mesela İngiltere’de,Kanada ve avustralya’da arabalarda immobilizer bulunması yasal bir zorunluluktur. Ülkemizde yıllarca araba kullanmasına rağmen, böyle bir sistemden haberi olmayan o kadar çok insan var ki.

    

   İmmobilizer arızası nasıl giderilir?

   İmmobolizier sisteminde aracın kontrol kısmında özel olarak yerleştirilen bir parça ile araç anahtarının üzerinde ki verici birleşmesi mantığı ile çalışmaktadır. Bu ikisi aynı hizada karşı karşıya gelmezse aracın kontağı dönmeyecek ve araç hiçbir şekilde çalışmayacaktır. Peki İmmobolizier arızası nasıl anlaşılır ve sorun nasıl giderilir?

   Öncelikle araç aküsünün şarj edilmiş olduğundan emin olmalısınız.Ayrıca akünün sağlıklı çalıştığından emin olmalısınızDüşük akü seviyesi, immobilizerda sorunlara neden olabilir. Ayrıca, motorun çalıştırılması sırasında düşük krank devrine neden olur.

   Arıza tespit cihazı ile hata kodlarını kontrol edin

   Akü negatif terminalini ayırın ve fren pedalına basın.Bu fren lambalarını açar ve depolanan elektriği boşaltır. Bu, immobolizier sistemini sıfırlayabilir.

   Kontak anahtarındaki kablolamada ve anahtar yuvasında sıvı teması varmı kontrol edin.Ayrıca kontak anahtarını birkaç dakika açık bırakabilirsiniz.Bu hata lambasını söndürebilir.

   Yinede kendiniz yapmaktan çekiniyorsanız servise çağırmak en doğrusu olacaktır.Çünkü istemeden veya bilmeden araca zarar verebilirsiniz.Aracınızda olmadık masraflar çıkarıcak sorunlarda çıkarabilirsiniz.O nedenle İmmobolizier sisteminde hata gördüğünüzde lütfen servisinizle görüşün.

    

    

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ