Hamilelikte Bulantı Nasıl Önlenir?

  Hamilelikte Bulantı Nasıl Önlenir?

   Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

   Hamilelik, ruhsal ve fiziksel anlamda pek çok değişime sebep olur. Bunlar içerisinde en çok bilinen duygusallaşma, yorgunluk, karın şişmesi ,mide bulantısıdır. Elbette yalnızca bu belirtilere dayanarak hamilelik teşhisi konması mümkün değildir. Fakat bunlardan biri veya birkaçı gerçekleştiğinde kadınların hamilelik testi yaparak durumdan emin olmaları gerekir. Çünkü anne adaylarının, yaşam tarzını hamileliğe göre düzenlemeleri gerekmektedir.

   Hamilelikte mide bulantısı neden Olur?

   Hamilelik döneminde kadınların hormon salgıları değişir. Bu da bir takım fiziksel ve duygusal değişimlere yol açar. Hamilelikte yaşanan mide bulantısının sebebi artan BCGH hormonudur. Anne adayının karnında 2 veya 3 bebek varsa hormon salgısı artacağından bulantı da artar. Hamilelik bulantıları ilk 3 ay içerisinde gayet normaldir. Ancak üç ayı aşan bulantılar herhangi bir problemin habercisi olabilmektedir. Anne adaylarının, gittiği kontrollerde anormal bir bulantı olup olmadığını doktora söylemesi gerekmektedir.

   Anormal Bulantılar Hangi Sebeplerden Kaynaklanabilir?

     ->  Anne adayının zararlı kimyasallara maruz kalması

     ->  Anne adayının sigara yada alkol kullanması

     ->  Anne adayının stresli olması

   Hamilelik Bulantılarını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

     ->  Anne adayının iyi dinlenmesi ve bol bol uyuması gerekmektedir.

    ->  Uzanma pozisyonundan doğrulurken yerden yavaş hareket etmek, mümkünse koltuk kenarı gibi şeylerden destek almak gerekmektedir.

    ->  Anne adayının aç kalmaması gerekir. Bir avuç leblebi yada bir parça ekmekle mide suyunu tutmak bulantının azalması için etkili olacaktır.

     ->  Özellikle tadına alışık olunmayan yabancı kahveler olmak üzere tüm kafeinli içeceklerden uzak durulması önemlidir.

     ->  Aşırı miktarda tatlı tüketmek bulantıyı artırmaktadır. Bu nedenle anne adayının yalnızca canı çektiği zamanlar bir porsiyon tatlı yemesi uygun olacaktır.

     ->  Su içmek  hem yemek borusu hem de mideyi temizler. Anne adayları sabah kalktığında bir bardak su içerek güne başlamalıdır. Bu sayede gün içinde yaşanacak bulantı azalmış olacaktır.

     ->  Mide bulantısı hissedildiği zaman kafayı dağıtmak gerekir. Kısa bir yürüyüş, tv izlemek, puzzle yapmak gibi aktiviteler dikkati bulantıdan başka yöne kaydırmayı sağlar.

     ->  Temiz hava almak hem fiziksel bir rahatlama sağlar hem de bulantıyı azaltır. Anne adayının gün içerisinde bir kez dışarı çıkması, bir kaç kez de camları açarak evi havalandırması gerekmektedir. Elbette bunları yaparken üşüyüp hasta olmamaya dikkat edilmelidir.

     ->  Dar giysiler giymek karnı sıkacağından bulantıyı artırır. Hamilelik döneminde geniş ve rahat hareket etmeye izin veren tek parça kıyafetler giymek gerekir.

   ->  Kötü kokular, mide bulantısını artırır. Hamilelerin kötü kokan yerlerden, ev içinde ağır kokacak yemekler yapmaktan ve sigara dumanından kaçınması gerekmektedir. Anne adaylarının düzenli olarak oda spreyi kullanması ise bulantıyı bariz biçimde azaltacaktır.

   Bulantıyı Azaltmak İçin Hangi uzak durulması gereken besinler

     -> meyveli gazozlar ve kola

     ->  Hamburger, kızartma gibi fast food gıdalar

     ->  Çok ekşi, çok acı veya çok şekerli yiyecekler

     ->  Tazeliğinden emin olunmayan et ve süt ürünleri

    

   Kaynak : www.uzmantedavi.net

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ