Güneş sisteminin güneşe en yakın gezegeni Merkür

  Güneş sisteminin güneşe en yakın gezegeni Merkür

   MERKÜR

   En parlak yıldılarla boy ölçüşecek düzeydeki parlaklığıyla merkür antikçağdan bu yana hep dikkat çekmiştir.Ama mısırlılar uzun süre 2 ayrı gök cisminin varlığına inandılar.Çünkü merkür kimi kez güneşin batışından sonra batıda,kimi kez de doğuşundan önce doğuda görünüyordu. Merkür’ü gözlemlemek için en iyi dönemler en büyük uzanımlara karşılık gelir. Kuzey yarım kürede ekim ve kasım’da sabahları,Nisan mayıs ve haziranda ise akşamları.Ayrıca çıplak gözle gözlemlenmeside zordur.

   Mekür’ün yüzeyi Ay’ın yüzeyine çok benzer.Merkür’ün yüzeyinde degöktaşı kraterleriyle delik deşik olmuş dağlık bölgeler ve büyük havzalar bulunur.Bununla birlikte kraterler ile havzalar arasında kalan bölgeler Ay üzerindekilerden çok daha az engelebelidir ve büyük havzalara daha seyrek rastlanır.

   Kraterlerin kendileri’de Ay üzerinde rastlanan  bütün morfolojik tipleri gösterir.Bununla birlikte bu kraterler genellikle Ay’dakilerle eşit çapta olmalarına karşın daha az derindir;Öte yandan ikincil kraterler ana kraterlerin daha yakınında toplanmıştır.

   En ilginç yapı bir çok bakımdan Ay’ın arka yüzündeki doğu denizini anımsatan geniş bir havzası olmaktadır.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ