Google Nasıl Kuruldu

  Google Nasıl Kuruldu

   Google nasıl ve kim tarafından kuruldu

   Google Nasıl Kuruldu Google‘ı Sergey Brin ve Larry Page tarafından Stanford Üniversitesinde doktora öğrencisi oldukları sırada 4 Eylül 1998 yılında kurulmuştur. Google kurucuları olan Sergey Brin ve Larry Page ” Google Guys ” olarak anılmaktadır ve günümüzde halen yönetim kurulu üyesi olarak görevlerine devam etmekteler.

   Google kurucularından biri olan Larry Page WWW (World Wide Web), yani internetin matematiksel özellikleri hakkında, doktorası için bir araştırma ödevi yazmaya başladı. Daha sonra araştırmasında birbiri ile bağlantılı web sayfaları üzerinde durdu. 1998 yılında kendisi gibi doktora derecesi için okuyan arkadaşı Sergey Brin, Lary Page‘in araştırma projesine katıldı.

   İkilinin yürüttüğü proje baclink analizleri ve araştırması ile ilgili olduğu için BackRub adını verdiler. Araştırma projesi başarılı oldu ve bu başarı ile birlikte ikili Goolge adını verdikleri arama motoru üzerinde çalışmaya başladılar.

   Lary Page ve Sergey Brin ilk aşamada yurt odasında kurdukları sistem ve Üniversitenin web sitesi üzerinde yer alan google.stanford.edu etki alanı ile çalışmalarına başladı. Yurt odasında başlayan çalışmalarında ucuz ve ödünç olarak aldıkları sunucuları kullanmaya başladılar. ikili ilk zamanlarda bu fikirlerini satmaya çalışsa da alıcı bulmak konusunda başarılı olamadılar.

   Sonunda Sun Microsystems’in kurucularından olan, hemde fakültelerinde öğretim görevlisi olan hocaları Andy Bechtolsheim onlardaki potansiyeli görür ve 100.000 $ lık bir çek yazar. Çek Google Inc adına kesilmiştir. Fakat resmi olarak henüz böyle bir şirket kurulmadığı için çeki tahsil edemezler.

   Google şirketinin ilk kuruluşu sırasında aldığı 100 000$’lık ve 750 000’lık maddi sponsorluk; onların amatör ve inançlı bir ruhla ilk alan adı üzerinden(www.google.com) gelecekte onları dünyanın en büyük şirektlerinden birisi haline getirecek atılımını yapmışlardır. Bugün kuruculardan Sergey Brin onca zenginliğine rağmen halen kaliforniya’daki mütevazi eski evinde yaşamakta ve işe bisikletle gitmektedir. Hatta onu sık sık metroda bile görenler çıkmaktadır.

   Larry ise Sergey’e nispeten daha bonkör bir yaşam tarzı sürmektedir(2014 yılında aldığı 40 milyon dolar değerindeki megayat bunun kanıtıdır). Gerçi yat da alsa kat da alsa adamın hakkı, en nihayetinde dünyanın kayıtlardaki en zengin 50 adamı arasında.

   Tahminen şu anda larry’nin 21 milyar dolarlık, Sergey’in’de 22 milyar dolarlık hissesi bulunmaktadır. Google firmasının dünyanın birçok ülkesinde onlarca ofisi bulunmaktadır. Bu ofislerden en büyüğü kaliforniyadaki(San Jose yakınındaki Santa Clara country’deki mountview şehri) 150 dönümden daha geniş bir arazi üzerinde kurulan ve 110 000 mertrekare çalışma alanına sahip ofisidir. Google firmasının sloganı ise “don’t be evil” yani asla “kötü olma” şeklindedir. Bu slogan bir çok kişi tarafından saçma bulunmuş ve eleştiri konusu olmuştur.

   Bu gün dünyanın en iyi arama motoru olarak kabul edilen google, dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline gelmiştir.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ
   Don`t copy text!