Egzozdan Duman ve Su Atımının Sebebleri

  Egzozdan Duman ve Su Atımının Sebebleri

   Son yıllarda gelişen teknoloji ile araçlarda egzozdan çıkan ve sağlığa zararlı olan dumanların yüksek oranda önüne geçilmiştir. Ancak araç sahipleri, araçlarında bazı durumlarda egzozdan duman çıkması veya su atması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabiliyor. Arabaların egzozlarından atılan buhar veya damlayan su genel olarak LPG’ li araçlarda görülme oranı daha fazladır. Egzoz gazları yoğun oranda oluşması araçta bir sorun olduğunun göstergesi olduğu gibi çevre ve insan sağlığı açısından da son derece zararlıdır.

   Egzozdan Neden Farklı Renklerde Duman Çıkar?

    Aracın motoru içerisinde yanma esnasında normal olarak yakıtın yanması sonucunda egzoz sistemini takip eden gazlar, egzozun son kısmından çıkış gerçekleştirir. Motorun yanması esnasında motora yakıtın dışında su veya yağ gibi maddelerin karışması ve bunlarında yanmada etkide bulunması aracın egzozunda farklı renklerde dumanların çıkmasına yol açar.

   Egzozun Alev Atması Neden Olur?
   Egzoz neden alev atar sorusuna gelinirse motor yakıtının çok iyi bir biçimde dışarıya hiç yanmamış yakıt vermesi durumunda ortaya çıkar. Hatta aracın gaz ayağına basılması durumunda daha da fazla oranda egzozdan dışarıya alev çıkar.

   Egzozdan Beyaz Duman Çıkması
   Araçların egzozundan beyaz duman atmasının genel nedeni olarak silindir kapak contasında yanma gerçekleşmiş olmasıdır. Silindir kapak contasının yanık olduğu anlamak için aracın sürekli su eksiltiyor olması gerekir.

   Egzozdan Su Damlaması
   Silindir kapak contasındaki herhangi bir yanma vb. arıza durumunda da egzozdan su atışı gerçekleşir.Ayrıca yağ kapağının altında aşırı köpürme oluştuysa silindir contası bitmiş olabilir.

   Egzozdan Mavi Dumanın Çıkışı Neden Olur?
   Egzozdan çıkan mavi renklerde bir duman çıkışı oluştuğunda motorda aşınmalar sonucu meydana gelebilen ya da bir takım yağ sızması sonucunda bir takım gazların yanmaya karışmasının göstergesidir.Eğerki böyle bir durumla karşı karşıya olunması halinde aracın biraz çalıştırıp, kullanarak ısıtılmasından sonra yeniden kontrol yapılmalıdır.

   Aracın egzozundan farklı renklerde duman veya su akışı yaşanıyorsa aracın egzoz muayenesi için yetkili servise başvurulması, oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçilebilmesini sağlar.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ
   Don`t copy text!