Bulgaristan’dan Araç Nasıl Getirilir?

  Bulgaristan’dan Araç Nasıl Getirilir?

   Bulgaristan’dan Araç Nasıl Getirilir? Güvenli midir?

   Bulgaristan’dan Araç Nasıl Getirilir? Güvenli midir?

   Özellikle son zamanlarda Otomovi sosyal medya hesaplarımızdan sıkça karşılaştığımız bir soru olan “Bulgaristan’dan ülkemize nasıl otomobil getirilir?”e cevap niteliğinde bir yazı hazırlamak istedim. Bu konuyla ilgili daha önce genel bir yazı yazmıştık ancak Bulgaristan’dan nasıl araç getirileceğine dair spesifik soruların olması bizleri bu başlığı tekrar açmaya yöneltti.

   Aslında bu soruların temel kaynağı geçtiğimiz 2015 yılında Ekim ayı itibariyle değişen gümrük kanunun bir sonucu. Yurt dışından getirtilen araçların yurt içinde kalma süresini 6 aydan 24 aya çıkaran bu kanun ülkemizde fahiş fiyatlarla satılan araçları almak istemeyen vatandaşların yurt dışına yönelmesine neden oldu. Tabii ki ilk yöneldikleri ülke ise Bulgaristan. Özellikle ikinci el araçların buradaki muadillerine kıyasla 3’te 1’i fiyata satılması nedeniyle alıcıların oldukça ilgisini çekiyor.

   Peki prosedür nasıl işliyor?

   Aslında genel kanının aksine prosedür işlemiyor diyebilirim. Çünkü Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi. Türkiye her ne kadar AB üyesi olmasa da gümrük birliğine üye olması bazı malların alımında gümrüksüz dolaşıma sokması anlamında yardımcı oluyor ancak otomobil tabii ki bu kategoriye girmiyor. Zaten burada temel husus Türkiye’nin gümrük mevzuatından ziyade Bulgaristan’ın kanunları. Siz Türk vatandaşı olarak Bulgaristan’a vize alıp gittiğiniz için orada herhangi bir taşınamaz mal almanız mümkün değil dolayısıyla size Bulgaristan’da araç satımı yapılmamakta.Tıpkı ev alıp yerleşemeyeceğiniz gibi.Ancak çift vatandaşsanız tabii ki araç alıp getirme hakkınız var.

   Peki ya hiç mi otomobil getirememekteyiz?

   Bulgaristan’dan otomobil getirmenin tek bir yöntemi var. Bu yöntem güvenli olmamakla beraber kesinlikle önerdiğimiz bir durum da değil. İşte zurnanın zırt dediği yer de burası. Vekaleten araç getirmeniz mümkün. Yani Bulgaristan’da yaşayan, ikamet eden herhangi bir tanıdık, aracı mevcutsa vekalet vermesi üzerine aracı Türkiye’ye sokabilirsiniz. Ancak! Aracı Türkiye’de sizden başka kimse kullanamaz ve satma yetkiniz kesinlikle olmaz. Dolayısıyla araç aslında size ait olmaz da diyebiliriz.

   Bu anlamda aracılara da çok dikkat edilmeli. Dolandırılma ihtimalinizi göz önünde bulundurmalısınız. 

   Vekaleten haricinde alamama nedenlerinizin başında şu sebep gelmekte: Hangi ülkede otomobil alırsanız alın, ilgili araca o ülkede plaka tescili yapılması kanuni bir zorunluluk. Siz oturma, yaşama hakkınız olmayan bir yerde cep telefonu alır gibi araba alamazsınız çünkü o aracın trafik işlemlerinde sizden düzinelerce ikamet vb. belgeler istenecektir. Türkiye’de araç tescili yapan kişiler bu prosedürü iyi bilir.

    

   Kaynak

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ