Audi nerenin arabası

  Audi nerenin arabası

   Audi nerenin arabası

   Almanya’nın en ünlü otomobil üretici firmalarından birisidir. Sağlamlığı ve dış görüntüsündeki göze hoş gelen ayrıntıları ile araba severlerin her zaman ilgisini çekmiştir. Volkwagen şirketinin bir kuruluşu olan Audi, 1899 senesinde Horch tarafından kurulmuştur. Horch, ilk otomobilini 2 yılda tasarlayıp bitirerek 1901 senesinde piyasaya sunmuştur.

   1932 senesine gelindiğinde Audi daha da büyümek adına DKW ve Wanderer şirketleri ile güçlerini birleştirmiş ve halen kullanılmakta olan dört halkalı logosunun oluşumu da bu dönemde gerçekleşmiştir.

   Audi 1938 senesine kadar oldukça büyük bir ivme ile gelişerek büyümüş, Almanya’nın o dönemlerde gerçekleştirdiği sanayi ve kalkınma hareketlerinin faydasını görmüştür. Almanya’da patlak veren Hitler’in aşrı milliyetçi akımı ile değerini daha da arttırarak, bir Alman firması olarak piyasada en çok tutulan markalar arasına adını yazdırmıştır.

   İkinci dünya savaşı sonrasında Almanya’nın bitap halinden etkilenen firma, 1965 senesine kadar tabiri caizse kendi yağında kavruldu. 1965 senesine gelindiğinde, 72 beygirlik araçları ile tekrar yükselişe geçerek en çok satış yapan araba firmalarından birisi oldu.

   1970 yılına kadar son çıkardıkları aracın ekmeğini yiyen Audi, bu tarihe gelindiğinde dünyanın en büyük motorsiklet satıcılarından birisi olan NSU şirketi ile ortak oldu. Nsu’da Audi gibi Almanya’da kurulmuş bir firmadır. Bu karlı anlaşma üzerine üretilen devrim niteliğinde NSU Ro 80 model araç büyük ilgi gördü, ancak aracın motorunda yaşanan sıkıntılar bu ivmeyi bozdu ve NSU firmasının başını hayli ağrıttı.

   Audi, 1970 sonrası dönemde yüksek güçlü, sağlam, iyi tasarımlı pek çok araç sundu. 1980 tarihinde dünyada ikinci kez dört çekerli binek araç üreten firma lakabını almayı başardılar. Audi Quattro isimli bu dört çekerli araba ile firma dünya çapında büyük sükse yaptı.

   Almanya’nın motor üretimi hususunda öncü ülke olmasıyla, Audi en gelişmiş ve dayanıklı motorları kullanan araba firmalarından birisi oldu.

   1984 senesinde dünyada bir ilki Audi başararak, tamamıyla aliminyumdan yapılmış A8 model araçlarını piyasaya sundular. O tarihten sonra Audi, son teknoloji araçlar üretmeye devam ederek rakiplerinden sıyrılmayı başardı. 200 senesinde Fransa’da yapılan araba yarışlarına katılan  Audi ekibi, yarışı tam 4 kez kazandı.

    

   Kaynak

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ
   Don`t copy text!