encyclopediatr

  Araç Muayene Randevusu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Araç Muayene Randevusu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Araç muayene işlemleri motorlu ve motorsuz araç sahiplerini yakından ilgilendiren konulardan biridir. Belirli dönemlerde araçlarının trafiğe çıkma uygunluğu için tüvtürk istasyonlarından araçlarını muayene ettirirler. Bu muayeneler yasal zorunluluk içerir. Ulaştırma bakanlığı tarafından yasalaştırılmış işlemlerdir.

  Araç muayene randevusu tüvtürk randevu işlemleri yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Bu konulara dikkat ederek daha doğru işlemler yapılır.

  Randevunuzu Mutlaka Alın

  Radikal bir değişikliğe giden istasyonların hepsi artık randevulu hizmet vermektedir. Bu nedenle sizlerde istasyona gitmeden önce tüvtürk randevu işlemlerinizi mutlaka yaparak istasyona gitmelisiniz. https://aracmuayenerandevualma.gen.tr/ sitesinden randevu alabilirsiniz. Aksi takdirde muayene işlemleriniz yapılmaz ve sizde zaman kaybetmiş olursunuz.

  Büyükşehir İstasyonları için Randevuya Giderken 2 Saat Ayrın

  Büyükşehirlerde yer alan istasyonlara randevu aldıysanız istasyona en az iki saat önceden gitmeniz gerekebilir. Kabul işlemleri de dâhil ortalama 1 saat ön görülür. Fakat büyükşehirlerin yoğun istasyonlarından dolayı bu süreyi 2 saat olarak algılamalı buna göre hareket etmelisiniz.

  Vergi ve Cezalarınızı Kontrol Edin

  Yasalar gereği araçlar muayene işlemine alınmadan önce borç sorgulaması yapılır. Buna göre borcu olan araçlar muayene işlemine alınmaz ve borcunu ödemesi için 1 ay süre verilir. Sizde istasyona gitmeden sorgu yaptırarak aracınızın tüm vergi, trafik cezası ve HGS gibi borçları varsa ödemelisiniz.

  Ruhsat, Kimlik, Trafik Sigortası Evraklarınız Yanınızda Olsun

  Ruhsatınız, kimliğiniz ve aracınızın trafik sigortası yanınızda bulundurmak zorunda olduğunuz evraklardandır. Aracınız LPG li ise sızdırmazlık raporu yanınızda olmalıdır. LPG raporunun olmaması hafif kusurlu olarak değerlendirilmesini sağlar.

  Ödemelerin Nakit Olduğunu Unutmayın

  T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü emirlerince ücretler belirlenir ve bu ücretler sadece nakit olarak kabul edilir. Sizde istasyona giderken nakit para ile gitmelisiniz.

  Muayenenizi Geciktirmeyin

  Muayenenizi geciktirmeyin gecikme süresi her gün için %5 oranında gecikme faizi uygulandığını unutmayın. Muayene ücreti üzerinden extra para ödememek için yasal zorunluluk olan bu işlemleri gününde yaptırın.

   

  Kaynak

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  error: Content is protected !!
  Don`t copy text!